Životní příběh Františka Malotína je dlouhý, plný krásného flétnového zvuku, mimořádný, smysluplný, naplněný nezkrotnou zvídavostí, prodchnutý nadšením a odhodláním, barevný, radostný, ale i plný zvratů a hledání… Těch přívlastků si tam může každý doplnit mnohem, mnohem víc.
Minulý rok jsme o tomto jedinečném flétnistovi, pedagogovi, staviteli fléten, fotografovi a životním nadšenci přinesli k jeho kulatému životnímu jubileu na našem webu obsáhlý článek. Na Pražské konzervatoři měl také vzpomínkový pořad, kam mu přišlo pogratulovat mnoho jeho bývalých studentů a obdivovatelů. Letos bude připomínka jeho narozenin komornější. Ale věřím, že o to intenzivnější. Čestný předseda České flétnové asociace si to jistě zaslouží.
Kdo s tímto tvrzením souhlasí, má možnost připojit k tomuto krátkému příspěvku svůj komentář.
Přeji Ti, Františku, za sebe i za všechny Tvé příznivce pevné zdraví a radostný pohled do každého dne. Vždyť každý den se skládá z hodin a okamžiků. A ty mohou být krásné v každém věku. Tady už záleží na každém z nás.
ML
Životopis Františka Malotína (1929)
* 15. 11. 1929 v Barchůvku
1941 – 1949 Reálné gymnázium v Novém Bydžově
1949 – 1954 Pražská konzervatoř
1953 – 1955 Vojenská základní služba – Armádní opera (1. flétna) a Armádní umělecký souboru
(1. flétna)
1955 – 1983 Symfonický orchestr československého rozhlasu (1. flétna, vedoucí skupiny)
1956 – 1957 Pražský komorní orchestr bez dirigenta (1. flétna)
1967 – 1968 Deylův ústav pro slabozraké – pedagog
1968 – 1988 Lidová škola umění Voršilská – pedagog
1964 – 1983 Pražská konzervatoř – externí pedagog
1983 – 2004 Pražská konzervatoř – řádný pedagog
1987 + 1988 Kurzy komorní hudby – Kroměříž – lektor
1990 – 2013 Prázdninové flétnové kurzy – „Letní flétny“ – zakladatel, lektor (Jičín) Olomouc, České Budějovice (lektor)
1971 – zavedení francouzského modelu flétny v Čechách
Milý Mirku,
rád bych Ti vyjádřil velké poděkování za Tvoji vzpomínku a gratulaci k mým narozeninám.
Vedou mě k hlubšímu zamyšlení a při tom zpětném pohledu cítím, že takových upřímných poděkování adresovaných Tobě mám na srdci daleko víc a chtěl bych se zde alespoň o některých nejdůležitějších krátce zmínit a vděčně poděkovat.
Nezapomenutelné je Tvé založení mých uplynulých narozeninových „pětiletek,“ které se konaly vždy na půdě Pražské konzervatoře a vrcholily koncertem mých žáků žáků – profesorů také posluchačů mé třídy.
Vážím si Tvých četných uveřejnění o mém působení v orchestrech, o pedagogické činnosti, o „Letních flétnách,“ o knížce „Praktická metodika,“ jejím obsahu, o vydání u nás a na Amazonu, nebo o úspěších mých žáků v zahraničních soutěžích. Za to vše děkuji hlavně Tobě, Mirku!
Těší mě také, že se nebráníš otevření ostatnímu kulturnímu světu a přinášíš jako průkopník na místě vedoucího dechového oddělení Pražské konzervatoře mezi mladé profesory a jejich žáky pokrokové směry. A to Tvoje zaměření na zvýšení úrovně flétnového hraní v Čechách je příkladné.
Jsou to „Flétnové dny“, kde se uplatňuje celá Tvoje osobnost.
Tvým spolutvůrcem programů se stal náš známý flétnový sólista a znamenitý pedagog prof. Jan Ostrý, který využívá veškerých svých schopností a kontaktů s věhlasnými zahraničními flétnisty a pomáhá tak vzácně obohatit programy FD.
Zařazuješ do nich vždy veškeré aktuality z flétnového dění a nebráníš se dávat prostor k uplatnění i těm nejmenším talentovaných žáčkům ZUŠ.
Využíváš tak skvěle svoji bohatou informovanost o celém flétnovém dění u nás i za hranicemi a s námi se o ni dělíš.
Tyto Tvoje výjimečné schopnosti dochází ke svému ještě většímu uplatnění hlavně v poslední době, kdy jsi založil „Českou flétnovou asociaci.“ Přináší to Tobě a celé flétnové veřejnost nebývalé možnosti a pomoc při předávání informací.
Byl to krok záslužný a odvážný a Ty jsi se v něm dobře osvědčil jako schopný, nestranný, obětavý a neúnavný nadšenec.
František Malotín.