Tak pořadatelé nazývají tento koncert, který se pravidelně koná v červenci v rámci festivalu a ve kterém účinkují hudebně nadané děti do věku 12-ti let.  Na tento koncert dohlíží patron celého festivalu, houslový virtuóz Pavel Šporcl, který současně pomáhá tyto mladé talenty vybírat.

Ale jak se to celé sešlo? Na začátku byl telefonát, ve kterém mě oslovila dramaturgyně tohoto koncertu, že Eliška Horáková byla vybrána a jestli jsme ochotni tuto nabídku akceptovat. Jelikož ještě probíhala distanční výuka, tak jsem zdvořile požádal o zaslání podrobnějších informací do mailu s omluvou, že právě vyučuji. Tímto nečekaným telefonátem začala naše příprava na tento koncert. Výběr skladeb, konzultace repertoáru, zaslání klavírních doprovodů a samotný nácvik skladeb s Eliškou nejprve distančně a v červnu také prezenčně. Na hudební škole jsme si zkusili tento program v rámci absolventského koncertu jednou veřejně zahrát.  To abychom případné nesrovnalosti ještě ve zbývajícím čase stihli doladit a jedenáctého července i s rodiči mohli v klidu odjet do Znojma.

Samotný koncert se uskutečnil o den později, tedy 12. července od 18 hodin. Předcházelo tomu setkání všech účinkujících na slavnostním obědě s prezidentem festivalu panem Jiřím Ludvíkem a patronem festivalu panem Pavlem Šporclem.  Poté se v odpoledních hodinách ještě zkoušelo na koncert. Vše probíhalo v příjemné atmosféře a podvečerní koncert byl zkrátka skvělý.  Mladí umělci podávali skvělé hudební výkony, průvodní slovo bylo vtipné, posluchači vnímaví a přející. Každého účinkujícího opakovaně vytleskávali a na závěr koncertu odměnili všechny talenty dlouhotrvajícím „standing ovation“. Co víc si přát.  Vždyť to je ta největší odměna, kterou může každý umělec dostat a pro tyto začínající je to úžasný impuls do dalšího cvičení. Věřím, že nejen Eliška, ale i ostatní si to užili a budou na tento zážitek dlouho vzpomínat.
A co popřát do budoucna všem účinkujícím? Co nejvíce takovýchto ovací na svých koncertech.

Jaromír Soukup

Vystoupení Elišky na Koncertu malých géniů


Eliška Horáková s rodiči a panem učitelem Jaromírem Soukupem


Eliška s patronem festivalu houslovým virtuózem Pavlem Šporclem

Program znojemského festivalu