O víkendu 9.-10.3. proběhl v německé Olešnici (Oelsnitz) 11. ročník soutěže souborů („Sperkenwettbewerb“), jehož se zúčastnily i některé soubory ašské ZUŠ, mezi nimi Duo příčných fléten od pí. uč. Kamily Cretan. V neděli byl na programu Koncert vítězů, který byl významnou a prestižní záležitostí (nejen) pro všechny účinkující a teprve až na něm byly vyhlašovány výsledky soutěžního klání. Takže 24 hodin napětí a nejistoty… Již o den dříve-těsně po soutěžním klání jednotlivých kategorií-udělovala porota některým souborům nominace účasti na koncertě vítězů. Tuto nominaci dostalo i Duo příčných fléten, které opět v neděli odjelo do Oelsnitz  reprezentovat ašskou ZUŠ na tento „Preisträgerkonzert“, tedy koncert vítězů. Koncert to byl slavnostní, publikem hojně navštívený a rozdělený do několika bloků. Střídala se vystoupení vybraných souborů celé soutěže (z celkového počtu 29 soutěžících souborů vystoupilo 12 nejlepších) s vyhlašováním výsledků dle úspěšnosti. Pořadatelé rozdělili účinkující do čtyř skupin úspěšnosti-tedy od „bramborové“ medaile až po nejvyšší, „zlaté“ ocenění. Dlužno dodat, že nejčastějšími účastníky soutěže byli žáci hudební školy v Olešnici, a také studenti hudebního gymnázia v Plauen. Ašští hudebníci nebyli jedinými soutěžícími z ČR – zúčastnil se ještě „Studentský band gymnázia Cheb“.

Výkony všech účinkujících byly na velmi dobré až špičkové úrovni, nicméně všichni přítomní napjatě očekávali vstupy moderátorů, kteří vyhlašovali oceněné soubory. Ašské soubory obsadily postupně třetí a druhá místa, flétnové Duo na své vyhlášení stále čekalo. Během dalšího hudebního bloku již bylo zřejmé, že neodjedeme bez „zlata“! Zbývalo poslední vyhlašování – absolutních vítězů – a tam se ocitlo (kromě souborů z Oelsnitz a Plauen) naše Duo příčných fléten.

Úspěch veliký a nečekaný-zvítězit hned při první účasti na této soutěži, o tom se nám opravdu ani nesnilo. A stát po boku studentů hudebního gymnázia, to je pro žáky ZUŠ Aš rozhodně velká pocta!

K. Cretan